A nyomelemek szerepe az anyagcsere-folyamatokban
A nyomelemek rszben az anyagcsere-folyamatokban szerepl enzimek szerkezeti rszeknt, vagy azok funkcionlis modultoraiknt mkdnek. Az albbiakban bemutatjuk az egyes nyomelemek biokmiai feladatt.
Br(B)dnten a kalcium (Ca) -anyagcserre hat, gy hinya szerepet jtszik a csontritkulsban
Cink (Zn): a cink vkonyblben trtn felszvdst szmos anyag befolysolja.
felszvdst cskkenti: lelmi rostok, phytonsav, Ca, Cu felszvdst fokozza: aminosavak, fehrjk, keltkpzk.
A terhes s szoptat anyk cinkignye fokozott. Foglalkozs-egszsggyi szempontbl kiemelend, hogy lom- s cadmium-terhels esetn fontos a szervezet megfelel Zn-elltottsga, mert gy cskkenthet az emltett fmek mrgez hatsa. Vegetrinusok klnsen figyeljenek, mert a cink egyike azon nyomelemeknek, amelybl dits elltottsguk gyakorta elgtelen: az llati eredet lelmiszerek cink-tartalma ugyanis jval kedvezbb, mint amit a nvnyi tpanyagok biztostanak. A tpcsatornba kerlt Zn kb. 30-50%-a szvdik fel. A cink rsztvesz a nukleinsavak s a fehrjk szintzisben - ezltal a nvekedsben, sebgygyulsban - s az inzulin trszerkezetnek kialaktsban. Jelenlte az zrzs integritshoz is szksges. Hinyllapota elssorban a gyors sejtosztds szveteket krostja: blrendszer, br- s brfggelkek, vrkpz- s immunrendszer, herk, petefszek. Tnetek: brelvltozsok, kopaszsg, mj-megnagyobbods, elhzd sebgygyuls, immuncskkens, zrzs zavara.
Fluor (F): a fogak s csontok llomnynak alkotrsze. Adagolsval megelzhet a fogszuvasods, ezen kvl kedvez terpis hatssal rendelkezik csontritkulsban szenvedknl. A gyomorbl 90 %-os a felszvdsa, a vrramba jutott fluor 50 %-a bepl a csontokba s a fogakba, 5 0%-a a vesn keresztl rl. Hossztv alkalmazsnl az izleti szalagok s az inak meszesedse vagy fluorosis - fradkonysg, testsly-veszts, rugalmatlan csontok, foltos fogzomnc - alakulhat ki. Heveny fluormrgezs elfordulhat egyes rovarok cspse kapcsn; ez slyos hasi fjdalmakkal, melygssel-hnyssal, hasmenssel s hypocalcaemival jr.
Jd (I): a tpllkkal felvett jd a szervezeten bell kb. 80%-ban a pajzsmirigyben halmozdik fel, fehrjhez kttt formban (thyreoglobulin). A thyreoglobulin az aktv pajzsmirigy hormonokat tartalmazza. A pajzsmirigy hormonok a szimpatikus idegrendszeri aktivits modultorai, s a metabolikus egyenslyrt felelsek szervezetnkben Jdhinyban struma alakul ki, gyermekkorban fejldsi zavarhoz vezethet. A kposztaflk, a fldimogyor,az szibarack s a mandula megakadlyozzk a jd biolgiai hasznostst.
Kobalt (Co): a B12 -vitamin alkotrsze, ezltal rsztvesz a vas anyagcserben, emeli a haemoglobin koncentrcijt a vrsvrtestekben. Hinyllapota dnten a B12-vitaminhinyt okozza, ami klinikailag vszes vrszegnysgben nyilvnul meg. Nagydzisban adagolva fokozza a vrsvrtestek kpzdst, hosszas alkalmazsa azonban gtolja a pajzsmirigy jdfelvtelt, ami golyva-kpzdshez vezet. Mrgezses tneteket olyan szemlyeknl rtak le, akik jelents mennyisgben fogyasztottak kobalttal stabilizlt habzs srt
Krm (Cr): tbb enzimrendszer alkotrsze, ezek kzl kiemeljk a cukorhztartsban betlttt szerept. A cukorhztartst kedvez irnyban befolysolja, a kros cukor-tolerancit javtja, insulinnal kezelt cukorbetegek insulinignyt cskkenti. Elsegti a nvekedst s cskkenti a vrnyomst.
Mangn (Mn): fontos szerepe van a csontfejldsben, a ktszvet kpzdsben, a koleszterin-szint normalizlsban. A Mn-szint emelkedse megfigyelhet szvizom-infarktus esetn. Hinyllapota ritka. Idlt Mn-gz belgzse foglalkozsi betegsgknt fordul el, s anorexival, impotencival, izomgrcskkel, beszdzavarral jr. Magas fehrjetartalm dita kivdheti a mrgezst.
Molibdn (Mo): szmos enzim alkotrsze. Befolysolja a rzhztartst (gy kzvetve a vas s cinkhztartst is). Vdi a szervezetet a wolfram beplstl, amely gtolja tbb nyomelem felszvdst. Gtolja a fogszuvasodst.
Rz (Cu) felszvdst gtoljk egyes nyomelemek (cink, molibdn), s a C-vitamin. A szvetekben elssorban a mjban, vesben, szvizomban s az agyban halmozdik fel. Jelents szerepe van a vrkpzsben, sejtlgzs szablyozsban, enzim-hztartsban s az agy catecholamin-anyagcserjben. Befolysolja a vas- s cinkhztartst valamint a reproduktv folyamatokat. Rszt vesz a br pigmentacijnak kialaktsban s a kollagn bioszintzisben. Emelkedett rz-szinttel jr a heveny szvizom infarktus, rosszindulat tumorok, fertzs, mjzsugorods s ktszveti betegsgek. Cskkent a rz koncentrcija nephrosis szinndrmban, fehrjehinyos alultplltsgban, Wilson-krban. Rzhinyban fokozdik a meddsg kockzata s n a kadmium toxicitsa. Tarts hinya vrszegnysggel, csontvel-elvltozsokkal, nvekedsi zavarokkal, kzponti idegrendszeri mkdsi zavarokkal s szvizom-degenercival jr. Rzmrgezsben haemolyticus anaemia, hnys s hasmens fordul el.
Szeln (Se) alapvet komponense a szervezet antioxidns folyamataiban mkdik kzre. A teltetlen zsrsavak lebomlsakor keletkez peroxydok eltvoltsa rvn fontos vdelmi szerepet jtszik. Fokozott szabadgyk-kpzdssel tallkozunk radioaktv sugrhats, daganatos betegsgek, hosszan tart hezs esetn. Szelnhiny okozza a Keshan-krt (hajhulls s a krmk elvesztse), szerpet jtszik a szvizom elvltozsban, klnbz szv-problmkat okozhat. A Se-hinyban elgtelen lehet az izomszvetek mkdse s fokozdik a cadmium, illetve az lom toxicitsa. Megfelel mennyisg Se bevitele megelzheti a szvizombntalom s az izomsorvads kialakulst, llapotjavulst okoz gyulladsos mozgsszervi megbetegedsekben, st daganatellenes hatsrl is beszmoltak. Epidemiolgiai vizsglatokban sszefggst figyeltek meg az elgtelen szeln-elltottsg s a colorectalis valamint emlrkok elfordulsa kztt. Szelnmrgezst emberben mg nem rtak le.
Szilcium (Si) felttelezheten a kollagn keresztktseinek kialaktsban szerepel. A nyomelem fiziolgis krlmnyek kztt a brben s a csontban halmozdik. Hinyllapota nem ismert. A kvarcszemcsk (SiO2) belgzse (szikzis) - tbbnyire foglalkozsi betegsgknt - a tdben daganat kialakulshoz vezet.
Vandium (V): befolysolja a mangn anyagcserjt, a csontkpzdst. Gtolja a koleszterin-kpzdst s a fogszuvasods kialakulst.
Vas (Fe): alapvet szerkezeti egysge a szvetek oxign-elltsrt felels haemoglobinnak, az elektronszllt cytochromoknak. Az immunrendszer rszeknt vd a fertzsektl. A tpcsatornba jutott vas mindssze 10%-a szvdik fel, ezt az arnyt ronthatjk: lelmi rostok (pl. a zldfozelkbl mindssze 1% !), mrtktelen tea s kvfogyaszts (tanninok), fokozott Ca- s P-bevitel javtja: fizikai terhels, C-vitamin. A vas bejutst a szervezetbe ms mikroelemek jelenlte vagy hinya is szmotteven befolysolja. A vas a szervezetbl az izzadsg, vizelet s lelkd-regenerld br-brfggelkek rvn tvozik: frfiaknl a napi vesztesg 0.9 mg/nap, nknl 1.4 mg/nap A mr vrszegnysget is okoz vashiny tnetei: fradkonysg, fejfjs, szdls, a szellemi s fizikai teljestkpessg cskkense, szjnylkahrtya-gyullads, fogny-gyullads, tvgytalansg. A vashiny tpusosan microcyts, hypochrom anaemival jr. Mrgezs gyermekkorban fordulhat el, amikor a kisgyermek desanyja teljes havi vastabletta-adagjt fogyasztja el egyszerre: a hallos dosis 200 - 500 mg Fe/testsly kg. Klinikai tnetei: szdls, hnyinger, spadtsg, fradkonysg, hnyinger-hnys, hasmens, lz, convulsiok, shock s akr stuporig fokozd tudatzavar. Idlt felhalmozdst a szervezetben bronz-diabetes nevezzk: a vas oldhatatlan komplex formjban rakdik le a szvetekben, ezltal a br jellegzetesen bronzos elsznezdst, mjzsugorodst s cukorbetegsget okoz |